“ÖĞRETMENLER GÜNÜ”

24 kasım, 12 eylül faşist cuntasının öğretmenlere dayatması olan öğretmenler günüdür.
Ancak hem Atatürk’ün başöğretmen olduğu gün olması hem de kitlesel olarak kutlanmasının yaygınlaşması nedeniyle görmezden gelinemeyecek bir gündür.
Bugün öğretmenleri sürgünlerle, baskılarla, meydanlarda coplayarak cezalandıranlar; ücretli öğretmenlik vb. Uygulamalarla açlığa, yoksulluğa, yoksunluğa mahkûm edenler, atamalarını gerçekleştirmeyerek mesleklerini yapmalarını engelleyenler yine hamasi nutuklar atacaklar, törenler düzenleyecekler, öğretmenler odasına çiçekler koyacaklar, belki her öğretmene bir de hediye verecekler… Bazı okullarda bir gece bir araya gelip kutlamalar oldu ya da olacak………

En acısı da özellikle ilkokullarda “çocuklar (ve elbette veliler) tarafından öğretmene hediye alma yarışı” yine sürecek, parası olmayan veli ve onun çocuğu kendini eksikli hissedecek… Öğretmenler arasında “az hediye alan-çok hediye alan-hiç hediye almayan” muhabbetleri olacak….

Sevmedim, sevemedim bir tarafından iki yüzlülük akan, diğer tarafından sıkıntılı ruh hâlleri yaratan ama öğretmenlerin haklarının, onurlarının korunması ve yüceltilmesi yönünde hiçbir doğru adımın atılmadığı öğretmenler günü kutlamalarını….
Yine de kutlayacaklara iyi kutlamalar, bana gelecek mesajlar için de içtenliğinizi bildiğim için çok çok teşekkürler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir