HALK NE DİYOR ? MESELE BU…

Birkaç gündür gündem oldu. Herkes bu konuda taraf oldu, karşılıklı birşeyler yazılıyor durmadan.Sn Canan Kaftancıoğlu’nun üzerinden tartışma sürdürülüyor. Aslında konu öyle yazılıp çizilecek, üzerinde günlerce konuşulacak bir konu değil. Özü belli. Önemi ise ATATÜRK adından kaynaklı, büyük önderimize verdiğimiz değeri gösterme açısından dolayı böylesine hararet ile tartışılıyor. Buraya kadar tamam, hiçbir sakınca yok, herkes eteğindeki taşı dökmeli, anlatmalı dilediğince.

Yalnızca bir sorun oldu, o sorun da meclis genel kurulunda kürsüde hiç göremediğimiz vekillerin hararetle Sn Kaftancıoğlu aleyhinde konuşmalar yapmaları, açıklamalarda bulunmalarıydı. Oysa okulların açılacağı hafta eğitimin, öğrenci ve velilerin, öğretmenlerin öylesine büyük sorunları vardı ki. Kitap-kırtasiyeciler başta olmak üzere esnafın büyüyen dert yumağı öylesine doluydu ki. Sağlığımız, yaşam hakkımız Kovit 19 tarafından öylesine kuşatılmıştı ki, Sağlık Bakanlığının etkisiz söylemlerine karşı bir açıklama duyanınız var mı? Ege de 18 adamız, hazinemiz Yunan gaspına uğrarken birkaç cılız ses dışında tepki olduğunu duyanınız var mı?

Halkımız Atatürk’ün kimliğine ve hatırasına sonsuz saygı duyar. Yaşadığımız yerler, gittiğimiz mekanlar onun adını taşır. Bu gelenek zorlama olmadan, kendiliğinden, sevgiyle sürer gider.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesi bir takı istemez, gerekmez

Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa’sının ihtiyacı yoktur tanınmaya

Antalya Gazipaşa’sı ile bilinir. Ardına ek istemeden.

Onun dışında hepimizin bildiği birçok yerde Gazi Mustafa Kemal yada ATATÜRK adı sonsuza kadar yaşayacaktır.

Bakmayın siz parti içi iktidar mücadelelerine, edilen patavatsız laflara, birileri kaybettiği gücün ve prestijin rövanşı peşinde, ciddiye almayın.

Erzincan ilimize bağlı KEMALİYE adının veriliş öyküsü ile bitirelim.

Eğin İsminin Kemaliye Oluşu;

1921 yılı Ağustos ayının son haftasıdır ve Yunan Ordusu, Ankara yakınlarına gelmek üzeredir. Millet Meclisi’nde tartışmalar vardır. Muhalifler, Mustafa Kemal Paşa’ya ithamlarda bulunurlar. Bu durumu öğrenen Eğinliler, Misak-ı Milli Derneğini kurarlar ve Mustafa Kemal Paşa’ya bağlılıklarını bildiren yazılar yazarlar. Orduya asker ve silah göndereceklerini ve bu arada Eğin isminin değiştirilmesi talebinde bulunurlar.

O sıralarda derneğin başkanı olan Hanifizade Ömer Lütfi Bey, Eğin isminin değiştirilmesi konusunda Mustafa Kemal’e bir telgraf çeker, Mustafa Kemal’in ikinci adı olan Kemal adının verilmesini ister.

Mustafa Kemal Paşa, kürsüde konuşurken eline bir kâğıt uzatılır. Paşa hemen okur, “Efendiler…” der, “Bizlere milletin güveninin kalmadığını söylüyorsunuz. Bakın şimdi aldığım bir telgrafı okuyacağım” ve gelen telgrafı okur.

Mustafa Kemal Paşa, ertesi gün Ömer Lütfi (Arıtan)’a bir telgraf çekerek teşekkür eder, hem de Kemal isminin Eğin’e verilmesini bildirir.

Cumhuriyetin ilanını sonrası Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kemaliye Belediye Başkanlığına çektiği cevabi telgraf ve O’nun ismine 21 Ekim 1922 tarihinde Eğin ismi Kemaliye olarak değiştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir