HÜSEYİN TURAN’IN, ENDER BALKIR, SABAHAT AKKİRAZ VE HALUK LEVENT EŞLİKÇİLİĞİNDE İBO SHOW’LA İMTİHANI

Benim konum, diğerlerini ayırarak Hüseyin Turan. İçlerinde en çok onu tanıyorum ve en çok onun neler yapabileceğini öngörüyorum. Bu kefalet boyutunda bir öngörme değil, davranışları. Kendisinin özgür iradesiyle, kendisinin kefaletindedir elbette. Ben ancak, tanıdığım Hüseyin Turan’ın genel çerçevedeki önceliklerinden hareket ederek değerlendirme yapabilirim.

Hüseyin Turan 1986-1987 öğrenim yılının başlangıcında tanıştığımız, birlikte Halk Dansları ve Halk Müziği çalışması yaptığımız, bahse konu dönem itibariyle öğrencimiz ve arkadaşımdır. Seyrek de olsa, hâlâ görüşmelerimiz oluyor. İbrahim Tatlıses’in programına niye katıldığını konuşmadık elbette. Bu tip diyaloglar kurabileceğimiz bir ilişki sürekliliğimiz yok zaten. Program sonrasında gelen tepkilerle ilgili gerekçelerini açıklamaya çalıştığı bir platformda röportajını izledim sadece.

Müzik Piyasasında uğraş verenlerin, bizim ilişkilerimizden bağımsız bir ilişkiler ağı var. Varlıklarını o alanda gündemde kalarak sürdürebiliyorlar ancak, ki talep edilebilsinler ve para kazanabilsinler. Hüseyin Turan, uzunca bir süre öncesinden beri safını açık edip, iktidar karşıtı tavırlar ve eylemler geliştirdiği için, parasını kazandığı o mecradan aforoz edilmiş durumda. Bu yüzden özel konserler ve digital performanslarla sesini duyurmaya çalışıyor, ki en iyi bildiği işle, müzikle kendini ifade edebilsin, bir yandan da müzikle geçimini sağlayabilsin. Diğer seçenek, müzik insanı olmayı bırakmak ya da egemen ilişkilere teslim olup, havuz medyasında iktidar övgüleri düzen bir asalak olmak.

Sosyal Medyanın gücünün elbette ki farkındayız hepimiz. Klişe söylemle bir insanı rezil de vezir de edebiliriz sosyal medya aracılığıyla. Hâl böyleyken faillerin(!) İbo Show’a katılmakla birçok sosyal medya taarruzunun hedefi olacaklarını tahmin edemediklerini düşünmüyorum. Aksine, olasılıkları düşünüp, böyle bir baskıyı göze almış olduklarını düşünüyorum. Her birimizin o programa katılımla ilgili, olumsuz düşünceleri olabilir. Ama fütursuzca Hüseyin Turan’a ağzımıza geleni söylemeden önce durup bir düşünmemiz gerekmez mi? Bizce, yani o’nu günlük hayattan da tanıyanlarca en azından, Hüseyin Turan’ın o programa katılarak orada ne yaptığı, iktidar karşıtı olmayı özgür iradesiyle tercih etmiş ve bunun için ödenecek faturayı peşinen kabul etmiş birinin, o programa katılmakla ne kazandığını sormamız, ideolojik bir savrulma yaşayıp yaşamadığını, programda iktidara övgüler düzüp düzmediğini, Erdoğan’a aşkını ilan edip etmediğini öğrenmemiz gerekmez mi? Hep dinlediğimiz tarzda türkülerini söyleyen, hep alışkın olduğumuz tarzda davranan, özcesi bildiği işini sergileyen bir Hüseyin Turan’dan başka ne gördük acaba?

Her fırsatta Erdoğan’a aşkını dile getiren İbo, Özal’a da aşkını ilan etmişti, Demirel’e de aşkını ilan etmişti… İktidarda olan herkese aşık bir İbrahim Tatlıses tanımıyor muyuz hepimiz? İbo, ne zamandan beri bizim ideolojik savrulmamızın kriteri oldu? Bir müzisyen bakışıyla, çok iyi bir ses alt yapısına sahip, bu sesi de çok iyi kullanan bir şarkıcı olmadı mı hep bizim için İbrahim Tatlıses? Vurulup, aktif müzik yaşamından çekilmek zorunda kalmasaydı, İbo Show’u en çok parayı veren TV kanalında yapmaya, orada da güncel olarak parlayan şarkıcıları ve zaten gündemde olan şarkıcıları çıkarmaya devam etmeyecek miydi? Kadın konusundaki görüşlerini ve vukuatlarını bugün mü öğrendik İbrahim Tatlıses’in? Varsayımsal olarak AKP iktidarı sona ermiş olsaydı, herhangi bir TV kanalında İbo Show devam etseydi, yine sorgulayıp yerecek miydik Hüseyin Turan’ı katıldığı için?

Kadroya baktığımızda, zaten birçok şeyi hesap ederek, bilerek o platformda olmayı seçtikleri ortada. Sabahat Akkiraz, Ender Balkır, Hüseyin Turan, Haluk Levent… Bu kadronun cephede bir gedik açmayı, İbo Show’dan da kendi insanlarına seslenme olanağını kullanmak istedikleri ortada. Gelen daveti lehte kullanmayı, biz buradayız, burada birlikteyiz demek istedikleri ortada… Ters tepme olasılığını hesap etmişlerdir de böylesi?… Karma muhalefet kitlesinden gelen tepki, tam da muktedirlerin isteyebileceği biçimde.

Ben kendi adıma Hüseyin Turan’a ve onunla birlikte orada olan insanlara karşı böyle bir saldırı yöntemi geliştiremem. Hüseyin Turan’a Yavuz Bingöl muamelesi yapamam. Özellikle bu yaşananlardan sonra yanında olup, bu hengameden, ilerici, aydın, adalet ve eşitlik peşinde, mücadeleden yılmayan, bu hasletleri hiçbir hesap yapmadan içtenlikle taşıyan ve eyleme döken insanların yanında ve birlikte olduğunu daha çok gösteren davranışlarını açığa çıkarabilmesi için ona destek olabilirim; Hüseyin Turan tamamen karşı saflarda olmadığı sürece, böyle de olacak.

 

HÜSEYİN TURAN’IN, ENDER BALKIR, SABAHAT AKKİRAZ VE HALUK LEVENT EŞLİKÇİLİĞİNDE İBO SHOW’LA İMTİHANI” için 3 yorum

  1. GUZEL YAZINIZ ICIN TESEKKURLER,FIKIRLERINIZE KATILIYORUM. KONUNUN TV PROGRAMININ KIMIN OLDUGU DEGIL BU GUZEL INSANLARIN BIZLERE SUNDUKLARI VE ŌZLEMIMIZI GIDERMELERI HOS BIR ZAMANDI.KIMIN SUNDUGU VEYA YONETTIGI, KANAL ONEMLI DEGIL NESELI VE GUZEL BIR AKSAMDI..HELE KI BU GUNLERDE MUZIK CALISANLARININ CEKTIKLERINI DE DIKKATE ALIRSAK !!!!?
    SAYGILAR SELAMLAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir