30 AĞUSTOS-FİLENİN SULTANLARI

Özgür Kaplan

30 AĞUSTOS   ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN

30 Ağustos her geldiğinde ya hasta raporu aldılar ya törenleri yasakladılar ya da bugünü görmezden gelmek için türlü bahanenin arkasına saklandılar.

“Konuşmak için dilim, yazmak için kalemim tutuldu. Ikdam’daki Yakup Kadri yı arayıp, ilk vapurla İzmir’e gitmeyi teklif ettim. Nemiz varsa, Bağımsız bir devlet kurmuşsak, bir vatandaş olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu batının, vicdanımızı ve kafamızı doğunun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcağını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi 30 AĞUSTOS ZAFERİ ne borçluyuz.” (Falih Rıfkı Atay, Çankaya Kitabından)

***

FİLENİN SULTANLARI

Ne kadar da özlemişiz sportif başarıları. Ulusal Kadın Voleybol takımımız sıcak yaz aylarında serinlikler getirdi yüreklerimize. Önce VPN ligi, sonra olimpiyatlar, şimdi de Avrupa Şampiyonasında başarılı sınavlar verdiler. Dünya devlerini yendiler, yenilgilerinde de başarılı, mücadeleci oyunlar oynadılar. Güney Kore maçında teknik direktör tercihi ile oyuna giren diğer pasör çaprazı oyuncumuz topu kullanamayınca maçı 3-2 kaybettik. Anlık bir hata bizi tarihi bir olimpiyat madalyasından etti. Sporda oluyor böyle şeyler. Başarıyı etkileyen birçok faktör var. Moralden motivasyona, takım uyumundan kondüsyona, antrenörden maçın oynandığı spor alanına kadar çok fazla etken sonucu etkiliyor.

Bu dönem çok iyi uyum yakalamış bir takımımız ve iyi bir çalıştırıcı ekibimiz var. Çok iyi servis atan ve şans olarak görülen solak pasörümüzü önemsiyorum. Pasör çaprazında Ebrar ve Meryem orta oyuncularımız kaptan Eda kısa top atakları ile, Zehra Özellikle blokları ile adeta baraj kurması muhteşem. 4 numara ataklarında Hande ve Tuğba başarılı maçlar çıkardılar. Liberomuz Simge İse her maçı istikrarlı ve güven verici oynadı. Savunmamız, hücum dublajlarımız iyiydi. Savunma blokları rakibe nefes aldırmadı. Ataklarımız 2-3-4-6 numaralardan karışık kombinasyonlarla olunca rakiplerimiz hiçbir maçta direnemedi. Her maçta birkaç oyuncumuz ön plana çıkıp takımı sırtladı. Kenardan gelenler de takıma olumlu katkı koydular. Bundan sonra finali görmemiz de sürpriz olmaz, hatta şampiyon olmak bu takıma çok yakışır. Ama işte voleybol bu en az hata yapan kazanıyor. Keşke hayatın diğer alanlarında da hep en iyi olan ve en az hata yapan kazansa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir