AVRUPALI GENÇLER ZUMBAYLA ORGAN BAĞIŞINA DİKKAT ÇEKTİ! 

16-23 Eylül tarihleri arasında Türkiye ulusal ajansının finanse ettiği ve İzmir ilkyardım topluluğu tarafından organize edilen “Donate Organs, Save Lives – Organlarını Bağışla, Hayatları Kurtar” başlıklı Erasmus+ programı gençlik değişimi projesi İzmir’de gerçekleştiriliyor.

Projeye İspanya, Letonya, Romanya, Slovakya ve Türkiye’den toplam 36 katılımcı katılmakta olup, grup liderleri dışında katılımcılar 16-30 yaş arası farklı geçmişlere sahip gençlerden seçilmekte.

Sağlıklı yaşamın benimsenmesi ve aynı zamanda organ bağışının yaygınlaştırılması temalı gençlik değişimi projesinde 1 hafta boyunca farklı atölye çalışmaları yapılmakta. Sağlıklı yaşam tarzı için hayatımızda gerekli olan konular, neleri değiştirmeliyiz, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarını konuşan katılımcılar akabinde projenin ana teması olan organ bağışına ilişkin birçok aktiviteyi de gerçekleştirmiş oldular. Katılımcı gençler organ bağışının önemi, organ bağışıyla ilgili küresel durumu, ülkelerindeki organ bağışına ilişkin istatistikleri konuşup, organ bağışının önemine dikkat çekmek adına farklı ülkelerde sivil toplum kuruluşları tarafından uygulanabilecek kampanyalar tasarladılar.

Proje faaliyetleri süresince günlük olarak zumba da yapan katılımcılar fiziksel aktivitenin önemini de kavramış oldular. Projenin final etkinliği olarak İzmir saat kulesi önünde binlerce kişinin tanık olduğu bir etkinlik yapan gençler hazırladıkları görsellerle insanlara organ bağışının önemine ilişkin mesajlar verirken, zumbayla zinde kalabileceklerini gösterdiler.

Proje faaliyetleri arasında yer alan kültür geceleriyle kendi kültürlerini tanıtırken farklı kültürler hakkında bilgiler alan gençler hem ülkemizi tanıma hem de Avrupa birliğindeki farklı kültürleri anlama fırsatı yakalamış oldular.

Proje koordinatörü İbrahim Ercan: “İnsanlar organ bağışı yapmanın önemi halen anlamış değil. Dinimizce de mahsuru olmayan bu önemli konuda insanları düşündürmek istedik. Bunu yaparken de halen sağlıklı olabileceklerini göstermek için zumba aktiviteleri düzenledik. Projemiz gibi projeler farklı konularda birçok ülkede gerçekleştirilmektedir. Özellikle genç arkadaşlarımız Türkiye ulusal ajansı resmi sitesi (ua.gov.tr) ve grubumuzun instagram hesabı (firstaidunionizmir) üzerinden proje fırsatları konusunda bilgiler edinebilirler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir