Koruncuk Vakfı Yönetimi İzmir gönüllüleri ile buluştu

Kurulduğu günden bu yana, temel ihtiyaçlara ve eğitime erişimleri risk altındaki çocukları güvenli ve donanımlı gençler olarak hayata hazırlamak amacıyla çalışmalar yürüten Koruncuk Vakfı, İzmir bölgesinde gönüllülük esasıyla yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almak ve fikir alışverişinde bulunmak üzere gönüllüler ile İzmir’de bir araya geldi.

Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Dr. Figen Samuray, Mütevelliler ve Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı buluşmada, farklı sektörlerde deneyime sahip gönüllüler ile vakfın çalışmalarına nasıl katkı sunabilecekleri konuşuldu. Mütevellileri, gönüllüleri ve destekçileri ile Koruncuk Vakfı’nın büyük ve güçlü bir aile olduğu belirtilirken, özellikle gönüllülük esasıyla yürütülen çalışmaların vakıf için taşıdığı anlam ve öneme vurgu yapıldı.

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü öncesinde gerçekleştirilen gönüllü buluşmasında, kız çocuklarının eğitimi için #BirGünDeğilHerGün sloganıyla başlatılan kampanya hakkında bilgi paylaşıldı. Kız çocuklarının güçlendirilmesi amacıyla onlara verilecek her türlü desteğin toplumsal açıdan yaratacağı olumlu etkilerine değinilen buluşmada, düzenli bağışın nitelikli ve kesintisiz eğitim için zorunlu olduğuna dikkat çekildi.

Koruncuk Vakfı Hakkında:

1979 yılında kurulan Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk Vakfı); geliştirdiği önleyici, koruyucu ve iyileştirici hizmet modelleriyle, temel ihtiyaçları ve eğitime erişimleri risk altındaki çocukları, kendilerini ifade edebilen, haklarının bilincinde bireyler olarak toplum içinde yer almaları konusunda güçlendiriyor. Koruncuk Vakfı, çocuğun yüksek yararını esas alan çalışmaları ile ihtiyaç sahibi çocuklara ortaokuldan üniversiteye kadar Koruncukköyler’de barınma ve bakım hizmeti veriyor. Sanat, kültürel ve sportif faaliyetler yoluyla kültürel yoksunluk içinde bulunan çocukların sosyo-kültürel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Vakıf çatısı altında büyüyen 18 yaşını doldurmuş gençlere ise değişen kapsam ve seviyelerde sosyal, psikolojik ve ekonomik destekler sunuyor. Psiko-sosyal gelişimlerine sağladığı olumlu etkiler nedeniyle, çocukları aileleri ile birlikte güçlendirmeyi ilke edinen Vakıf, bu amaçla aile odaklı çalışmalar yürütüyor. Vakıf ayrıca, sosyal hizmet model ve çalışmaların ulusal düzeyde yaygınlaştırılmasına, bu yolla çocuk hakları konusunda toplum farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir