Kayıplar vicdanındır sahip çık..

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, bu haftaki Cumartesi etkinliğini Kayıplar Haftası nedeniyle, kaybedilenlere adayarak gerçekleştirdi. Kaybedilenlerin isimleriyle fotoğraflarının da sergilendiği basın açıklamasında 10 dakikalık oturma eylemi de yapıldı. Basın Açıklaması sonrasında insan hakları savunucuları Pier Üst Geçitinden pankartla yürüyerek deniz kıyısına geçti ve denize kaybedilenlere saygı ifadesi olarak kırmızı karanfiller bıraktı.

izmir.imece-der.com da yer alan basın açıklaması metni şöyle:

“Bir devlet politikası olarak ;dönem dönem uygulanan gözaltında kaybetme, toplumsal muhalefete yönelik sistematik saldırı yöntemlerinden biridir. Bu kirli yöntemi uygulayan devletler, sisteme karşı aktif mücadele içinde olan insanları gözaltına alıp kaybederek, toplumda kaygı, belirsizlik ve korku yaratmakta ve böylece toplumsal muhalefet susturulmaya çalışılmaktadır. Örgütlü işçiler, sendikacılar, gazeteciler, aydınlar, yazarlar, hukukçular, kısacası toplumun her kesiminden insanlar bu saldırının hedefi olabilmektedir. Gözaltına alınan kişiler genellikle işkence ile katledilmekte ve gizli bir yere gömülerek, cesetleri ortadan kaldırılmaktadır.

Geçen yüzyılda Hitler faşizminden, Latin Amerika’da ABD destekli diktatörlüklere kadar binlerce kişinin katledildiği bu yöntem, dünden bugüne Türkiye’den Sri Lanka’ya, Pakistan’dan Irak’a, Suriye’den ve Mısır’a kadar dünyanın çeşitli bölge ve ülkelerinde düzen muhalifi insanlara karşı hala uygulanmaktadır.

İnsan Hakları örgütlerinin, kayıp yakınlarının, demokrasi güçlerinin ortak mücadele ile devletlerin bu saldırısına karşı toplumsal muhalefeti geliştirdiği ve devletin bu politikasını teşhir ettiği ülkelerde bu saldırı, önemli oranda geri püskürtülmüştür. Arjantin’de Plaza de Mayo Annelerinin uzun yıllara yayılan mücadelesi ve Türkiye’de Cumartesi Annelerinin kararlı mücadelesi bu konuda yol göstericidir.

Cumartesi Anneleri ilk kez 27 Mayıs 1995’de İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda oturmaya başladıklarında, gözaltına alınıp öldürülen Hasan Ocak, Kimsesizler Mezarlığı’nda 10 gün önce bulunmuştu. Aylardır kayıp olarak aranan Rıdvan Karakoç’un da Hasan Ocak’la aynı akıbeti paylaştığının ortaya çıkarılması, diğer kayıp yakınları için de umut oldu.

Yürütülen Hasan Ocak kampanyasından hareketle kayıplara karşı mücadelenin uluslararası düzeyde ele alınması amacıyla, bir yıl sonra İstanbul’da gözaltında kayıplara karşı uluslararası bir kurultay toplandı. 17-19 Mayıs 1996 tarihleri arasında tüm baskılara, göz altılara rağmen toplanan Uluslararası Gözaltında Kayıplar Kurultayı, Arjantinli Plaza De Mayo Anneleriyle Cumartesi Annelerini ve dünyanın birçok yerinden kayıp ailelerini bir araya getirdi, acılar kadar mücadele deneyleri de paylaşıldı.

Bu kurultayda Birincisi; birleşik mücadelenin sürekliliğini sağlamak amacıyla Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite’nin  kurulmasına karar verildi. İkincisi; Hasan Ocak’ın işkence edilerek öldürülmüş bedeninin bulunduğu tarih olan 17 Mayıs tarihinden hareketle, 17-31 Mayıs tarihlerini “Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Mücadele Haftası” ilan edildi.

Sonraki yıllarda; 1997’de Kolombiya’da , 1999’da Filipinler’de 2002’de Almanya’da , 2006’da Diyarbakır’da  ve 2010’da İngiltere’de  gözaltında kayıplara karşı uluslararası kurultaylar düzenlendi.

İnsan Hakları Derneği şubeleri tarafından bir çok ilde  ve yurt dışında bu hafta içinde çeşitli etkinlikler yapılıyor.

Araştırmalarımıza  göre; 1400 cıvarında  insanımız kaybedildi. Bunların bir kısmı  kimsesizler mezarlıklarında ,bir kısmı toplu mezarlarda bulundu. Hala   akıbeti belli olmayan 800 insan, 800 can var. Bu kaybedilen kişilerin  hangi düşünceleri savundukları bize göre önemli değildir. Sadece insan olmaları yeterlidir. Mücadelemiz insan hakları mücadelesidir.

Bir kere daha yineliyoruz.

İnkar, cezasızlık ve zaman aşımı politikalarına  son verin.

Gözaltında kaybettiğiniz bu insanların kemiklerini istiyoruz, bir mezarları olsun istiyoruz. Kayıplarımızı kaybedenlerin yargılanmasını, tarihinizle yüzleşmenizi istiyoruz.

Şunu iyi bilin ki

Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.

KAYIPLAR BULUNSUN FAİLLER (KATİLLER YARGILANSIN”

KAYNAK: http://izmir.imece-der.com/2022/05/21/kayiplar-vicdanindir-sahip-cik/

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir